W celu wyprodukowania najwyższej jakoÅ›ci whisky potrzebne sÄ… tylko trzy podstawowe skÅ‚adniki: woda, jÄ™czmieÅ„ oraz drożdże. Zdecydowana wiÄ™kszość producentów, szczególnie szkockich używa jeszcze jednego skÅ‚adnika - torfu. Jego ilość zależna jest od trunku jaki chcemy uzyskać, gdy bÄ™dzie go wiÄ™cej to otrzymamy ostrzejszy w smaku i aromacie trunek. SÄ… producenci szkockiej whisky, którzy nie używajÄ… praktycznie torfu w procesie produkcji np. Glengoyne lub niektóre zakÅ‚ady z Lowlandów. Poniżej pokrótce opisany zostaÅ‚ każdy ze skÅ‚adników.
Woda:
Ogólny poglÄ…d mówi, że najlepsze malty robione sÄ… z miÄ™kkiej wody (o niskim poziomie PH), która wypÅ‚ywa z granitu. KamieÅ„ ten jest o tyle użyteczny, że ze wzglÄ™du na jego twardość woda nie wypÅ‚ukuje z niego żadnych mineraÅ‚ów. Nie jest to jednak regułą, ponieważ niektóre sÅ‚awne gorzelnie używajÄ… twardej wody np. Glenmorangie, Glenkinchie i Highland Park. UważajÄ… oni, że dodatkowe mineraÅ‚y obecne w wodzie sprawiajÄ… iż w whisky pojawia siÄ™ odrobina nuty korzennej. WedÅ‚ug wiÄ™kszoÅ›ci ekspertów jednak najlepsza jest miÄ™kka woda torfowa, tak jak na przykÅ‚ad na Islay, wzmacnia ona bowiem charakter whisky. Wszyscy znawcy sÄ… zgodni, że najważniejszÄ… wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciÄ… wody jest jej czystość. Musi ona również być wolna od wszelkich organicznych i mineralnych zanieczyszczeÅ„, drobnoustrojów, materii organicznej i rozpuszczonych mineraÅ‚ów. Niektórzy producenci poddajÄ… swojÄ… wodÄ™ promieniowaniu ultrafioletowemu, by zabić bakterie Es-cherichia coli, które mogÄ… siÄ™ tu znaleźć, ale żadna z gorzelni nie używa wody destylowanej.
Jęczmień:
Jęczmień oceniany jest ze względu na jakość w skali od 1 do 9 i tylko trzy najwyższej jakości nadają się do produkcji słodu (około 20%) ponieważ tylko one są w stanie kiełkować i rosnąć. Słodownicy zwracają uwagę na takie właściwości:
1. wysoka zawartoÅ›ci skrobi – skrobia przeksztaÅ‚ca siÄ™ w cukier, a nastÄ™pnie w alkohol, czyli im wiÄ™cej skrobi tym wiÄ™cej alkoholu.
2. niewielka zawartość biaÅ‚ka (mniej niż 1,5%) – im wiÄ™cej biaÅ‚ka tym mniej skrobi.
3.niewielka zawartość azotu (mniej niż 1,7%), bowiem duża zawartość azotu wskazuje na dużą ilość białka.
4. wysokie prawdopodobieÅ„stwo skieÅ‚kowania – warunek konieczny do produkcji sÅ‚odu.
5. dojrzaÅ‚e, cieliste i suche ziarno – sÅ‚odownicy nalegajÄ… by rolnicy nie zbierali jÄ™czmienia, dopóki nie osiÄ…gnie on caÅ‚kowitej dojrzaÅ‚oÅ›ci. JÄ™czmieÅ„ o wilgotnoÅ›ci 16% prawdopodobnie spleÅ›nieje podczas skÅ‚adowania. Ta wÅ‚aÅ›ciwość jest coraz mniej istotna ponieważ wiÄ™kszość jÄ™czmienia jest sztucznie suszona.
Gorzelnicy szkoccy sÄ… przekonania, że najlepszej jakoÅ›ci jÄ™czmieÅ„ pochodzi ze Szkocji. Zimna zima zabija robaki w ziemi, dziÄ™ki czemu farmerzy unikajÄ… stosowania szkodliwych pestycydów, a dÅ‚ugie póÅ‚nocne dni pomagajÄ… koncentrować smak. Aby ograniczyć ryzyko sÅ‚abych zbiorów, gorzelnicy kupujÄ… sÅ‚ód w caÅ‚ej Szkocji. Kupiec zbożowy suszy, przechowuje i sprzedaje jÄ™czmieÅ„ w partiach od 500 do 2 tysiÄ™cy ton. Do lat 50 na rynku dominowaÅ‚y 2 odmiany jÄ™czmienia: Spratt Archer i Plumge Archer. Potem pojawiÅ‚a siÄ™ pewna liczba krzyżówek na przykÅ‚ad: Proctor, Pioneer, Maris Otter (najważniejsza odmiana w latach 70) oraz Golden Promise, która pojawiÅ‚a siÄ™ w roku 1966 i staÅ‚a siÄ™ szczególnie popularna w niektórych regionach. Wspaniale rosÅ‚a na wysoko poÅ‚ożonych polach, dawaÅ‚a stosunkowo duże zbiory i kieÅ‚kowaÅ‚a szybko i równo. Gorzelnie takie jak Macallan i Glengoyne jeszcze dziÅ› korzystajÄ… wÅ‚aÅ›nie tylko z tej odmiany jÄ™czmienia, pomimo tego że majÄ… duże problemy w pozyskaniu tego gatunku. W latach 80 popularne staÅ‚y siÄ™ takie odmiany jak: Halcyon, Pipkin i Puffin. W roku 1991 prawie 25% areaÅ‚u jÄ™czmienia przeznaczonego do sÅ‚odowania obsadzono Camarque. W późniejszych latach 90 królowaÅ‚y zaÅ› Optic, Chariot, Derkado, Delibes i Prisma. DziÅ› najczęściej uprawianymi odmianami sÄ… Optic, Chariot i Decanter. Znawcy tematu uważajÄ…, że odmiana jÄ™czmienia nie ma żadnego wpÅ‚ywu na smak whisky. Destylacja jest procesem tak gwaÅ‚townym, a poziom alkoholu tak wysoki, że nie może w ogóle być mowy o jakimÅ› charakterystycznym smaku pochodzÄ…cym z konkretnej odmiany jÄ™czmienia. Faktem jednak jest, że niektóre odmiany wytwarzajÄ… wiÄ™kszÄ… ilość estrów niż inne, jÄ™czmieÅ„ ozimy jest generalnie mniej estrowy, niż jÄ™czmieÅ„ jary i dlatego wÅ‚aÅ›nie gorzelnie z Highlands go nie kupujÄ…. Wynika jednak z tego, że jÄ™czmieÅ„ używany przez sÅ‚odowników ma wpÅ‚yw na proces produkcji, a odmiana jÄ™czmienia na smak whisky, choć w niewielkim stopniu.
Drożdże:
Drożdże to jednokomórkowe grzyby saprofityczne. Ich komórki sÄ… niewidoczne goÅ‚ym okiem, jeden gram drożdży zawiera okoÅ‚o 10mln komórek: okoÅ‚o tysiÄ…ca odmian używa siÄ™ w celach komercyjnych, ale zaledwie kilka szczepów nadajÄ™ siÄ™ do produkcji whisky. Podobnie jak zarodniki grzybów, komórki drożdży mogÄ… przeżyć caÅ‚e lata w stanie uÅ›pienia, budzÄ…c siÄ™ tylko wtedy, gdy pojawia siÄ™ pożywienie (cukry) i warunki (ciepÅ‚o i wilgoć). Wtedy drożdże zaczynajÄ… hulać i pochÅ‚aniać cukry z żarÅ‚ocznoÅ›ciÄ… piranii i podwajajÄ… swojÄ… liczbÄ™ w ciÄ…gu dwóch godzin (tak zwane pÄ…czkowanie). W tym samym czasie produkujÄ… w ogromnym tempie dwutlenek wÄ™gla i co ważniejsze z punktu widzenia piwowarów i gorzelników – alkohol. Fermentacja jest procesem bardzo szybkim i gwaÅ‚townym. Drożdże powinny stanowić tutaj 2,2% wagi zacieru sÅ‚odowego a zatem standardowy oÅ›miotonowy zacier musi zawierać okoÅ‚o 175 kilogramów drożdży. Fermentacja trwa okoÅ‚o 50 godzin, podczas których sÅ‚odowy roztwór kipi i pieni siÄ™. Drożdże używane przez gorzelników szkockich sÄ… kombinacjÄ… drożdży piwowarskich i gorzelniczych. Piwowarskie sÄ… gatunkiem mniej przewidywalnym i stabilnym. Drożdże gorzelnicze zwiÄ™kszajÄ… ilość alkoholu, podczas gdy drożdże piwowarskie rozwijajÄ… smak. Dlatego też niektórzy gorzelnicy sÄ… zdania, że im bardziej zÅ‚ożona jest kultura drożdży, tym bardziej zÅ‚ożony bÄ™dzie alkohol. Inna grupa gorzelników używa tylko drożdży gorzelniczych, które w tych samych warunkach konsekwentnie zapewniajÄ… ten sam przebieg fermentacji.
Torf:
Torf jest kwaÅ›nym produktem częściowego rozkÅ‚adu roÅ›lin bagiennych, takich jak torfowiec, wrzos, turzyca i trawy – kompozycja zależy od poÅ‚ożenia torfowiska. Do powstania torfu konieczne sÄ… obfite opady, niska temperatura i sÅ‚abo przepuszczalna gleba. Najstarsze torfowiska majÄ… nawet 10 tysiÄ™cy lat, a warstwa torfu siÄ™ga tam 9 metrów w głąb. KiedyÅ› gdy torfu byÅ‚o pod dostatkiem, byÅ‚ on najbardziej ekonomicznym rozwiÄ…zaniem do suszenia sÅ‚odu dla gorzelni z Highlands. PoczÄ…tkowo zakÅ‚ady produkujÄ…ce whisky miaÅ‚y bogate zÅ‚oża torfu na terenach zakÅ‚adowych, ale w latach 20 XX wieku gorzelnie musiaÅ‚y poszukiwać torfu coraz dalej od domu. Robotnicy z gorzelni Glenmorangie wyspecjalizowali siÄ™ w wyprawach na póÅ‚noc do Forsinard w Sutherland. Gorzelnie z rejonu Speyside sprowadzaÅ‚y torf z okolic Pitsligo w Aberdeenshire, który byÅ‚ tak twardy jak wÄ™giel i wyróżniaÅ‚ siÄ™ przenikliwym aromatem. WÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci torfu rozróżnia siÄ™ w zależnoÅ›ci od miejsca z którego pochodzÄ…. Torf z Lowlands zawiera wiÄ™cej substancji roÅ›linnej, ma luźniejszÄ… i bardziej miÄ™kkÄ… konsystencjÄ™, pali siÄ™ szybciej i daje wiÄ™cej popioÅ‚u. Torfowiska, które znajdujÄ… siÄ™ w pobliżu morza nasycone sÄ… sÅ‚onÄ… wodÄ… i czasami można w nich znaleźć kawaÅ‚ki wodorostów. Na wyspach Orkady torf dzieli siÄ™ na fog - peÅ‚nÄ… korzeni warstwÄ™ wierzchniÄ…, yarphie - warstwÄ™ maÅ‚ych korzonków i mosu – warstwÄ™ najgłębszÄ…. W dzisiejszych czasach można mierzyć stopieÅ„ „zatorfowienia” sÅ‚odu poprzez sprawdzanie koncentracji zwiÄ…zków fenalowych w dymie. Niektóre gorzelnie, takie jak na przykÅ‚ad Glengoyne używajÄ… sÅ‚odu niezatorfionego. Åšredni stopieÅ„ zatorfienia w Speyside wynosi okoÅ‚o 2 ppm, umiarkowany preferujÄ… gorzelnie z Highlands (Clynelish okoÅ‚o 30 ppm). Producenci z Islay wolÄ… proporcje 35 – 50 ppm (najmocniej zatorfiony jest Ardbeg 50 ppm). Wszystkie zakÅ‚ady produkujÄ…ce whisky mieszajÄ… sÅ‚ód zatorfiony z niezatorfionym aby uzyskać najbardziej pożądany poziom fenoli (wyjÄ…tkiem sÄ… te które używajÄ… tylko niezatorfiony sÅ‚ód). Jedynym wyjÄ…tkiem od tej reguÅ‚y byÅ‚a Malt Mill Distillery z Lagavulin (1908 – 1966), która stosowaÅ‚a tylko sÅ‚ód zatorfiony, bowiem wzorowaÅ‚a siÄ™ na whisky robionych dawniej (bardziej torfowych).