bullet_whisky strona główna

Talisker

Destylarnia Talisker zostaÅ‚a zaÅ‚ożona w 1830 roku przez synów lokalnego lekarza - Hugha i Kennetha MacAskillów. Gorzelnia ta znajduje siÄ™ w zachodniej części regionu Highlands na brzegu Loch Harport. Jest to jedyny czynny zakÅ‚ad na wyspie Skye.
Sir Iain Noble znany przedsiębiorca zajmujący się między innymi bankowością, ubezpieczeniami i przemysłem paliwowym ma podobno w planach założenie destylarni w Torabhaig na tej wyspie. Nie otrzymał on jednak jak dotąd akceptacji lokalnych władz, dlatego też przypuszcza się, że inwestycja ta może się rozpocząć dopiero w 2008 roku.
Nazwa zakÅ‚adu Talisker pochodzi od posiadÅ‚oÅ›ci, w której staÅ‚ Talisker House. PosiadÅ‚ość tÄ™ wydzierżawili zaÅ‚ożyciele destylarni od klanu, Macleod, który w owych czasach byÅ‚ gÅ‚ównym posiadaczem ziemskim na Skye. Po wydzierżawieniu posiadÅ‚oÅ›ci MacAskillowie zbudowali gorzelniÄ™ za łącznÄ… kwotÄ™ 3 tysiÄ…ce funtów. Prowadzony przez nich zakÅ‚ad nie przynosiÅ‚ jednak oczekiwanych zysków i posiadÅ‚ość w 1847 roku przeszÅ‚a na wÅ‚asność banku. W 1857 roku Talisker zostaÅ‚ kupiony przez Donalda Maclellana (ziÄ™cia MacAskilla) za 500 funtów. Niestety zbankrutowaÅ‚ on już w 1867 roku. NastÄ™pnym wÅ‚aÅ›cicielem gorzelni zostaÅ‚ John Anderson & Co - agent gorzelniczy z Glasgow. Anderson zainwestowaÅ‚ w zakÅ‚ad sporÄ… sumÄ™ pieniÄ™dzy, ale w 1879 roku zostaÅ‚ skazany i osadzony w wiÄ™zieniu za niedostarczenie zakontraktowanej whisky.
W 1880 roku Talisker staÅ‚ siÄ™ wÅ‚asnoÅ›ciÄ… Alexandra Grigora oraz Allana i Rodericka Kempa. Pierwszy z wymienionych peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ szefa Izby Skarbowej Morayshire. Roderick Kemp w 1892 roku kupiÅ‚ zakÅ‚ad Macallan, a nastÄ™pnie odstÄ…piÅ‚ swoje udziaÅ‚y w Talisker wspólnikom za sumÄ™ 12 tysiÄ™cy funtów. W tym okresie gorzelnia zostaÅ‚a zmodernizowana i wyposażona w nowy sprzÄ™t. Wybudowano przystaÅ„, mieszkania pracownicze oraz zwiÄ™kszono moc produkcyjnÄ… zakÅ‚adu. Roczna produkcja przekroczyÅ‚a 40 000 galonów.
W 1885 roku Allen umarÅ‚ a jego wspólnik Thomas Mackenzie wszedÅ‚ w spóÅ‚kÄ™ w 1889 roku z zakÅ‚adami Dailuaine i Imperial z regionu Speyside. W ten sposób powstaÅ‚ Dailuaine - Talisker Distilleries Ltd. W 1916 roku Dailuaine - Talisker wszedÅ‚ w skÅ‚ad Distillers Company Limited - DCL, a od 1930 w skÅ‚ad SMD.
Opisywany zakÅ‚ad byÅ‚ nieczynny w latach 1941 - 1945, wojna byÅ‚a, bowiem przyczynÄ… rzÄ…dowych restrykcji w dostawach jÄ™czmienia. Produkcja zostaÅ‚a przerwana po raz drugi w 1960 roku. 22 listopada tegoż roku pożar zniszczyÅ‚ wiÄ™kszość budynków destylarni, razem ze znajdujÄ…cym siÄ™ w nich sprzÄ™tem. Gorzelnia wkrótce, bowiem już w 1962 roku zostaÅ‚a odbudowana i otwarta. Aby zachować unikalny smak whisky Talisker odtworzono ksztaÅ‚t i wielkość piÄ™ciu zniszczonych przez pożar alembików.
Na początku whisky z wyspy Skye była przewożona na stały ląd przez niewielkie statki parowe. Tą drogą transportowano też na wyspę jęczmień i inne potrzebne towary. Przystanie nie istniały (pierwszą, jak już wspomniałem wcześniej, wybudował A. G. Allen w 1900 roku), więc parowce musiały czekać na odpływ i dopiero wtedy mogły być wyładowane bezpośrednio na brzeg.
Do maturacji w Talisker używa siÄ™ beczek po bourbonie, sherry oraz innych winach. W oknach magazynów leżakowych gorzelni zamontowano zamiast szyb gÄ™ste siatki. Takie rozwiÄ…zanie miaÅ‚o zwiÄ™kszyć dopÅ‚yw morskiego powietrza do dojrzewajÄ…cej whisky. W efekcie whisky ta ma silne akcenty soli morskiej, jodu i wodorostów. Whisky ta jest również mocno torfowa używa siÄ™, bowiem do jej produkcji 25 ppm torfu.
W 1972 roku w Talisker zrezygnowano z samodzielnego słodowania jęczmienia, zburzono słodownie klepiskowe, a jęczmień zaczęto sprowadzać z wyspecjalizowanych słodowni.
Warto przypomnieć o ciekawym sposobie wynagradzania pracowników, stosowanym kiedyÅ› w tym zakÅ‚adzie. W XIX wieku pracownicy otrzymywali zapÅ‚atÄ™ w postaci specjalnie tÅ‚oczonych monet, z których każda byÅ‚a odpowiednikiem jednego dnia pracy. Później te monety można byÅ‚o wymienić na "zwykÅ‚e" pieniÄ…dze. Obecnie można obejrzeć zachowane egzemplarze tych monet w Distillery Visitor Centre, które zostaÅ‚o otwarte na terenie destylarni w 1988 roku.
Destylat Talisker jest podstawowym skÅ‚adnikiem blendów Johnniego Walkera oraz White Horsa.
Ciekawostkę stanowi fakt, że przed butelkowaniem whisky Talisker rozcieńczana jest do 45,8 % alkoholu, a nie powszechnie przyjętych 40 % czy 43 % dla strefy wolnocłowej.
Single malt Talisker znany jest przede wszystkim z oficjalnej wersji 10-letniej, wchodzÄ…cej od 1988 roku w skÅ‚ad serii Classic Malts. Oprócz tej edycji wyszczególniamy jeszcze 18-letni trunek i wersje „Distiller's Edition", która swój proces dojrzewania ukoÅ„czyÅ‚a w beczkach po sherry amoroso.
Dużo rzadziej na rynku możemy spotkać trunek 25-letni z serii cask strenght czy wersje rocznikowe z 1973, 1981 i 1982 roku. W 2006 roku pojawił się 30-letni Talisker.
W portfolio niezależnych dystrybutorów whisky tÄ… znaleźć można niezwykle rzadko i zawsze wystÄ™puje ona pod innÄ… nazwÄ…. Ostatnio Douglas Laing wypuÅ›ciÅ‚ Tacticala 23-letniego z 1982 roku.