W samym Å›rodku regionu Speyside znajduje siÄ™ gorzelnia, która caÅ‚y czas jest bardzo maÅ‚o znana. Mam nadziejÄ™, że nowi wÅ‚aÅ›ciciele rozreklamujÄ… whisky Glen Moray i stanie siÄ™ ona dostÄ™pna dla wiÄ™kszego grona odbiorców nie tylko na Å›wiecie, ale przede wszystkim w Polsce.
ZakÅ‚ad Glen Moray swoje istnienie zawdziÄ™cza R. J. Thorne'owi, który w 1897 roku kupiÅ‚ w Elgin stary browar powstaÅ‚y już w 1828 i przerobiÅ‚ go na destylarniÄ™ whisky. Niestety już kilkanaÅ›cie lat po otworzeniu gorzelni, a dokÅ‚adnie w roku 1910 Thorne zbankrutowaÅ‚. Dwa lata później destylarnie na krótko otworzono, ale w tym też roku zostaÅ‚a ona ponownie zamkniÄ™ta. Opisywany zakÅ‚ad w roku 1920 przeszedÅ‚ na wÅ‚asność spóÅ‚ki MacDonald & Muir, producenta whisky mieszanych z Leith oraz wÅ‚aÅ›ciciela zakÅ‚adu Glenmorangie. ProdukcjÄ™ wznowiono jednak dopiero w 1923 roku.
W 1958 roku Glen Moray zostaÅ‚ rozbudowany i zmodernizowany. Zrezygnowano miÄ™dzy innymi ze sÅ‚odowiska i zamieniono je na skrzynie saladyna. ZwiÄ™kszone zainteresowanie konsumentów doprowadziÅ‚o do podwojenia iloÅ›ci alembików do czterech sztuk.
Obecnie zakÅ‚ad ma dwie pary alembików - pierwsze o pojemnoÅ›ci 10 a drugie o pojemnoÅ›ci 6 tys. litrów. Roczna produkcja zakÅ‚adu to ponad 2 miliony litrów, z czego tylko 40% sprzedawanych jest w wersji single malt, reszta natomiast wykorzystywana jest do produkcji whisky mieszanej Highland Queen.
Około 50 tysięcy beczek dojrzewa w 9 magazynach dunnage i jednym nowoczesnym, a wszystko to dzięki 24 godzinnemu dniu pracy, wprowadzonemy od marca 1987 roku. Destylarnia ponadto otwarta jest prawie cały rok, a jedyna przerwa występuje tuż przed świętami Bożego Narodzenia.
W 2004 roku koncern Moet Hennessy Louis Vuitton kupiÅ‚ firmÄ™ Glenmorangie za 300 milionów funtów. Tym samym takie zakÅ‚ady jak Ardbeg, Glenmorangie i Glen Moray staÅ‚y siÄ™ wÅ‚asnoÅ›ciÄ… LVMH. Pomimo tego, że whisky z opisywanej gorzelni jest w pierwszej piÄ…tce najlepiej sprzedajÄ…cych siÄ™ whisky single malt w Szkocji to koncern zdecydowaÅ‚ siÄ™ we wrzeÅ›niu 2008 roku na sprzedaż tej destylarni francuskiej firmie La Martiniquaise. LVMH chce zainwestować pozyskane Å›rodki w dwa pozostaÅ‚e zakÅ‚ady - Ardbega i Glenmorangie. Natomiast firma z okolic Paryża uzupeÅ‚niÅ‚a swoje portfolio, które do tej pory skÅ‚adaÅ‚o siÄ™ z whisky single malt - Glen Turner i mieszankÄ™ - Label 5.
Warto podkreÅ›lić, że zakÅ‚ad Glen Moray byÅ‚ pionierem w finiszowaniu whisky w beczkach po biaÅ‚ym winie. Wspominany już wczeÅ›niej „starszy brat" Glenmorangie rozpoczÄ…Å‚ finiszowanie whisky wczeÅ›niej, ale byÅ‚y to beczki po czerwonym winie. Niektórzy jednak twierdzÄ…, że to wÅ‚aÅ›nie w Glen Moray zaczÄ™to „podwójne dojrzewanie" i dopiero po udanych próbach zostaÅ‚y wprowadzone na rynek edycje Glenmorangie. Ostatnio zakÅ‚ad przestaÅ‚ jednak dojrzewać swoje produkty w beczkach po biaÅ‚y winie i przeszedÅ‚ prawie wyłącznie na beczki po bourbonie i bardzo rzadko wykorzystywane sÄ… beczki po sherry.
Ciekawym porównaniem Glen Moray do innej gorzelni byÅ‚o nawiÄ…zanie do maÅ‚o znanego Glen Garioch. JednÄ… i drugÄ… gorzelnie okreÅ›laÅ‚o siÄ™ mianem „mÅ‚odszego brata", na którego nikt nie zwraca dużej uwagi. JeÅ›li chodzi o Glen Garioch to „starszymi braćmi" sÄ… Auchentoshan i Bowmore, jeÅ›li chodzi natomiast o Glen Moray to byÅ‚y to zakÅ‚ady Ardbeg i Glenmorangie. Mam jednak nadziejÄ™, że firma La Martiniquaise zmieni postrzeganie niektórych pasjonatów szkockiej wody życia i wypromujÄ™ tÄ… ciekawÄ… gorzelniÄ™.
Od 1976 roku w sprzedaży znajduje siÄ™ single malt Glen Moray, który obecnie można spotkać na rynku w podstawowych wersjach - 8-, 12- i 16- letniej oraz w edycji bez okreÅ›lenia wieku - Classic. Szczególnie wyróżnia siÄ™ seria 16 letnia w metalowych puszkach, na których widniejÄ… sylwetki szkockich żoÅ‚nierzy. W 1999 roku pojawiÅ‚y siÄ™ edycje, które dojrzewaÅ‚y dodatkowo w beczkach po Chardonnay - bez okreÅ›lenia wieku, Chenin Blanc - 12 i 16 letnia, a później Vallee du Rhone.
Coraz rzadziej spotkać można wersje rocznikowe 1959, 1960 1962, 1963, 1964, 1966, 1973, 1984 i 1986 oraz whisky 20 i 30 letnie, których ceny nawet zamożnych koneserów potrafiÄ… zaskoczyć. CiekawÄ… edycja jest whisky Mountain Oak Malt, która ma aż 58,6% alkoholu i której wyprodukowano tylko 800 butelek w pierwszej edycji i 1158 w drugiej. Whisky ta dojrzewaÅ‚a zarówno w beczkach wypalanych jak i prażonych. Innymi równie ciekawymi wersjami whisky sÄ…: Manager's Edition miedzy innymi rok 1995 oraz The Fifth Charter z 1992 roku.
Producent oferuje dodatkowo bardzo ciekawÄ… whisky z roku 1995 o mocy beczki - 61% alkoholu. Trunek, który dojrzewaÅ‚ w beczkach po bourbonie, może mieć wypisane na etykiecie imiÄ™ i nazwisko dowolnej osoby, a samÄ… butelkÄ™ uÅ›wiÄ™ca podpis szefa zakÅ‚adu.
Glen Moray rzadko wystÄ™puje w portfolio niezależnych dystrybutorów. ZnalazÅ‚em jÄ… tylko u Cadenhead, Dewar Rattray oraz Murray McDavid.
Znany autorytet Å›wiata whisky i piw Michael Jackson wykrywaÅ‚ w tej whisky liczne noty rodzynkowe. Natomiast Jim Murray najwyżej, bo aż na 96 punktów oceniÅ‚ edycjÄ™ z roku 1986 - Commemorative Bottling i uznaÅ‚ jÄ… najlepszÄ… whisky roku 2006. Z podstawowego portfolio producenta wysoko, bo aż na 91 punktów oceniÅ‚ on wersjÄ™ 12 letniÄ….
ZakÅ‚ad Glen Moray posiada nowoczesne Visitor Center, które od 2004 roku znajduje siÄ™ na szlaku whisky otwartego dla zwiedzajÄ…cych - „The Malt Whisky Trail". Warto odwiedzić tÄ… gorzelniÄ™ również za jej malownicze poÅ‚ożenie nad brzegiem rzeki Lossie w pobliżu wzgórza Gallow Hill.