Highlands
Nie tylko jest to największy powierzchniowo region ale znajduję się tutaj zdecydowana większość zakładów (90%). Region z powodu wielkości jest podzielony na mniejsze części:
-zachodnia część z wyspami to takie znakomitości jak np. Oban czy Ben Nevis, w smaku wyczuwalne aromaty morza, whisky łagodna i dobrze zrównoważona. Jest to najmniejszy podregion.
-północna - najwięcej zakładów usytuowanych jest w okolicach Inverness i na obszarze ciągnącym się do wschodniego wybrzeża, aż do Wick. Wszystkie gorzelnie w tym regionie położone są na wybrzeżu, tylko Glen Ord znajduję się dalej od morza (3 km).
Whisky z tego rejonu jest łagodna w smaku, a skala aromatów rozciąga się między wytrawnymi, słodkimi i owocowymi. Whisky zawierają ewidentne zapachy wrzosów i cytrusów oraz morską słonawą nutę. Nie czuje się w niej tak mocnych akcentów torfu, jak w sąsiednich trunkach z południa. Generalnie są to trunki złożone, średnio zbudowane, czasem o korzennym aromacie. Whisky pochodząca z zakładów na północy regionu (Pulteney, Clynelish, Balblair) są bardziej dymne, zwłaszcza ta ostatnia, którą można pomylić z maltem z Islay. Na ogół whisky z tego regionu są zbyt delikatne by mogły zyskać na dojrzewaniu w beczkach po sherry ale służy im sherry – finishing, przelanie do beczek po sherry na ostatni rok dojrzewania (metoda ta została zastosowana po raz pierwszy w Glenmorangie).
Zakłady które już przestały destylować, ale ich whisky ciągle dostępna jest na rynku: Glen Albyn, Glen Mhor i Millburn.
- wschodnia to zakłady rozsiane wzdłuż wybrzeża Morza Północnego, od Brechin na południu do Banff na północy. Region obejmuje dawne krainy Forforshire i Aberdeenshire. Trunki z tego regionu dzielą się w naturalny sposób na dwie grupy odpowiadające z grubsza krańcom tych krain. Trunki ze wschodu są na ogół średnio lub mocno zbudowane, łagodne i słodkie, ale mają wytrawną końcówkę. Są dodatkowo wyraźnie słodowe, często niosą lekką nutę dymu, a czasem mają smak cukierków toffi, z akcentami aromatycznymi owoców cytrusowych, imbiru i korzeni. Bardzo dobrze im służy dojrzewanie w beczkach po sherry.
Rzadkimi maltami są North Port i Glenury.
-centralna to rejon obejmujący Pertshire, część Dumbatonshire i Stirlingshire na południu oraz, na północy cześć Iverness-shire. W smaku są to na ogół nieco słodsze niż inne malty z Highlands – pomijając whisky ze Speyside. Podobnie jak te ostatnie potrafią mięć bogaty aromat czarnego bzu, wrzosu, miodu i korzeni jednak w przeciwieństwie do nich mają wytrawną końcówkę, typową dla innych okręgów Highlands. Z dawnych wytwórni przetrwały tylko Glenturret (pretendująca do miana najstarszej gorzelni Szkocji), Blair Athol, Tullibardine, Glengoyne i Edradour (najmniejsza gorzelnia w Szkocji).